Dnes je výročí vstupu do NATO. Je to super, jsem pro, ale má to bohužel jeden háček.
Spousta členských států kvůli tomu naprosto rezignovala na vlastní obranu.
V ekonomii se tento jev nazývá Peltzman Effect.
The Peltzman Effect is a theory which states that people are more likely to engage in risky behavior when security measures have been mandated. The Peltzman Effect is named for Sam Peltzman's postulation about mandating the use of seatbelts in automobiles.
Jako obvykle, jakmile tento efekt člověk pochopí a pojmenuje, tak ho vidí skoro všude.
Že je skoro celá EU závislá na ropě a plynu z Ruska? Peltzman efekt, jsme v NATO, sere pes.
Že je Česká armáda maličká? Jsme v NATO, sere pes.
Připomínám, není to tak dávno, co se EU rozhodla legislativně zajistit odzbrojení obyvatelstva. Česko se vůči tomu ohradilo, a jako obvykle neprosadilo nic. Centralizace moci je centralizace moci, to se nedělá pro srandu králíkům.
“Evropská směrnice zpřísňující držení zbraní ve státech EU je nesmyslná a politicky motivovaná.”
Naštěstí se v Česku povedlo jediné bojeschopné organizaci (myslivcům) prosadit do ústavy právo použít při obraně sebe a ostatních zbraň. EU navzdory. Ta blouzní o nějaké EU společné obraně. Navíc jsme přeci v NATO, takže sere pes.
Osobně by se mi nejvíce líbil model Švýcarska. Švýcarsko má mezi občany ještě více zbraní než USA, a kupodivu se tam vzájemně nezabíjí. Korelace není kauzalita.
Být v NATO je lepší než nic, ale mít skutečnou armádu je ještě lepší. A nejlepší je samozřejmě decentralizace a anarchie, čemuž se nejvíce blíží právě Švýcarsko. Blesková okupace Československa v letech 1938 a 1968 prošla tak snadno právě kvůli tomu, že stačilo zakleknout single point of failure - centrální vládu (definice státu je, že má centralizovanou vládu).