S božskou technologií, kterou jako lidstvo máme, by ceny všeho měly stále klesat.
Stát však říká, že ceny by měly “maličko růst”, a to o 2 % ročně, což vypadá jako nic. Kdo by takové drobnosti řešil, že. Stát spoléhá na to, že většina občanů nezná naprosté základy matematiky. (Proč po deseti letech státního vzdělávání občané neznají ani naprosté základy matematiky, to je na jiný status.)
Ta 2 % jsou strašně moc, pokud si tak spoříte na důchod. Pokud si schováte jeden milion na 35 let do šuplíku, někdo vám z něj půlku sebere. Půlka je sakra hodně.
Proč 35 let? Jak se to počítá?
Předně si je třeba uvědomit, že inflace se počítá z předchozího roku.
Rok 1. Peněz je 100. 2% inflace znamená, že stát vytiskne 2.
Rok 2. Peněz je 102. 2% inflace znamená, že stát vytiskne 2 % z 102, takže ne 2 ale 2,04.
Rok 3. Peněz je 104.04. 2% inflace znamená, že stát vytiskne 2.08.
Rok 4. Peněz je 106,12. 2% inflace znamená, že stát vytiskne 2.12.
Jak je vidět, roste to exponenciálně. Peníze se vypařují stále rychleji. Možná jste slovní spojení “exponenciální růst” zaznamenali ve spojení s covidem. Jeho zrádnost je v rychlosti.
Pokud bude inflace 4%, za jak dlouho milión korun ztratí polovinu své hodnoty?
Za poloviční dobu, tedy za 18 let.
Pokud bude inflace 8%?
Za devět let.
Pokud bude inflace 16%?
Správně. Něco mezi 4 a 5 roky, a z vašeho miliónu je polovina.
A teď si k tomu přimyslete neskutečný technologický pokrok, který vše zlevňuje.
Stát však drží z prstu vycucaná 2 % navíc měřená věštěním z kávové sedliny (cokoliv roste hodně, stát z měření vyjme).
Skutečná inflace je mnohem mnohem větší, protože inflace se zdaleka neprojevuje jen růstem cen, ale také poklesem kvality.
Kam ty peníze jdou? Někdo někde každoročně dostává strašné sumy tak, že je pro běžného člověka skoro neviditelné, krom toho, že je nějak podivně furt draho a nekvalitno. A to navzdory obrovskému pokroku.
No bodejď by nebylo, když stát inflací okrádá chudé ve prospěch bohatých.
Ti bohatí jsou ti, ke kterým se nově “vytištěné” peníze dostanou jako k prvním. Ti chudí jsou ti, ke kterým se nové peníze dostanou jako k posledním.
Ty pomyslné rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými opravdu existují, ale nerozevírá je hamižnost kapitalistů, ale zlotřilost státu, konkrétně centrálních bank. Ano, kapitalisté na tom vydělávají, ale zdaleka ne všichni, a ne vlastní vinou. Vinen je stát, který takový systém vytvořil a udržuje.
Je to fakt strašná a zlá sviňárna (jako vše, co dělá stát, když se nad tím skutečně zamyslíte, a rozeberete to do detailu) Jestli bude revoluce nebo válka, tak odhaduji z tohodle důvodu.
Naštěstí existuje Bitcoin. Ten nelze kvantitativně uvolňovat. Čím víc státy budou tisknout, tím větší hodnotu Bitcoin bude mít.
Takhle jednoduché to je.