1989
Magický rok, kdy si spousta lidí najednou uvědomila, že zákaz podnikání opravdu vede k tomu, že lidé nepodnikají, a to vede, ježišmarjá, k všeobecné chudobě a zaostávání. Západ prostě voněl a vypadal lépe. Proto se vládnoucí mafie změně ani moc nebránila. Když se Jakeše ptali, jestli mají na Prahu vyrazit tanky, odpověděl “Ti co už vyjeli, tak ať jedou, a ti co ještě nevyjeli, tak ať nejedou.” Dokonalá ilustrace doby v jedné větě. Stát se během pár let smrsknul na polovinu, ale socialismus respektive státismus, jak zlo v nějakém fantasy filmu, přežil.
Státismus přežil v centrálních bankách, v ministerstvech, ve vysokých školách, prostě všude tam, kde přežil stát samotný.
Co to ten stát potažmo státismus vlastně je?
Je to víra v prospěšnost monopolního zakazování. Stát je tak velký, jak moc toho zakazuje. Proto je v Rusku trestné už zase skoro vše včetně chůze po ulici.
Nejde však jen o preventivní zákazování všeho možného, ale i o to, že vládce může být na daném území jenom jeden - proto monopolní zakazování. Všimněte si neparadoxu: Stát, skupina lidí posedlých zákazy všeho možného, nesnese jakékoliv omezování vlastní svobody omezovat.
Aby to nebylo moc abstraktní, dám příklad:
“Podle Svobody, který kromě práce na fakultě působí jako advokát ekologických spolků, je zároveň mýtem, že nová norma povede k dostupnějšímu bydlení. Vysoké ceny bytů mají podle něj v Česku mnoho jiných kořenů – třeba že neexistuje žádná daňová motivace k pronájmu volných bytů, že na trh mají volný vstup cizinci anebo že velká část bytového fondu přešla bez regulace do sféry služeb typu Airbnb.”
Pan Svoboda, který by se měl spíše jmenovat pan Diktatura, sepsal petici proti anarchii bydlení, kterou mu podepsalo 101 akademiků.
O co méně rozumí ekonomii, o to více chtějí občany svazovat zákazy tj. více státu. To není náhoda. Stát plodí stát. Akademici jsou lidé, kteří doopravdy nepracují. Žijí z daňového lupu a pomocí státu šikanují mladé lidi gatekeeperingem, nevím jak to napsat česky, prostě drž hubu a krok, a dostaneš cár papíru nebo nasrat.
Socialismus, zahnízděný v centrálních bankách, bude eliminován Bitcoinem. Socialismus ve vysokých školách mezi akademiky pak internetem. Technologie požírají stát. Stát nelze odstranit násilně, stát musí postupně vyhnít, stejně jako vyhnil všeobecný souhlas se zákazem podnikání.