Slovníček narubismu
Selhání volného trhu -> fungování volného trhu.
Selhání volného trhu, které etatisté vidí všude kolem sebe, drahé zboží, malé platy, vysoké nájmy, atd., není selháním volného trhu, ale jeho fungováním. Co může selhat je tak akorát vysvětlení konkrétního jevu. Že vám na nohu spadne kilovej popelník není selhání gravitace. Já vím, bolí to, ale gravitace je v tom nevině. To samé platí pro volný trh. Pokud ve městě člověk nesežene dobrou restauraci, není to selhání volného trhu / lidí. Není nikoho povinnost někomu provozovat restauraci, školku, whatever.
Selhání státu -> fungování státu
Že stát selhává, to už není zdaleka takové tajemství, a už ani není trestné na to poukazovat. Jenže, opět jde o nepochopení toho, co stát je, a jak funguje. Dám příklad, že hygiena i v 21. století používá diskety, není dané tím, že před covidem řešili tak maximálně zmrzlinu a dětské tábory, ale tím, že se nemohou přizpůsobovat požadavkům trhu/lidí. Na rozdíl o firem, které reagují na poptávku změnou nabídky, hygieny reagují tak akorát na řev ministerského předsedy a jeho poskoků.
To, co stát aktivně dělá je, že brání lidem, aby se zařídili sami. A to na mnoho způsobů počínaje tím, že jim bere peníze, dodává služby, které nelze odmítnout, a ještě lidi balamutí tím, že jinak to dělat nelze, protože to by pak byla anarchie (což je hodně záludná lež, protože je to pravda, jen je to chápáno opačně).
Jen stát dokáže svou činností aktivně zajistit nedostatek např. toaletního papíru, který by bez státu samozřejmě byl. A pozor, to platí pro naprosto vše, co stát dělá.
Někdo by mohl namítnou "Ale stát udělal tohle a támhle to." a měl by pravdu. To ale neznamená, že se lidé nemohou dohodnout i bez donucovacího aparátu státu.
Ale, je v tom samozřejmě ale. Existují věci, které opravdu dokáže zajistit jen stát. Například vězení pro victimless crimes. Nebo válku.