Dětské daně
Radiookénko. Jedu do Ikey a poslouchám rádio. Nějaký prý ekonom tam mluví o úžasné evropské federaci, a jak je dobře, že se všichni společně tak moc zadlužili. Je opravdu zamilován. Stále opakuje “my” a “všichni dohromady” a že “konečně budeme mít autoritu” a “EU a Čína budou vědět komu zavolat.”
Odkud se bere to volání po autoritě. Šikanovali ho když byl malý?
Odkud se bere ten “mysmus”. Smáli se mu děti a nebavili se s ním?
Odkud se bere ten pocit, že to “my evropa” zahrnuje jeho osobně?
EU je parta politiků řešících své vlastní problémy. Ten nejdůležitější je být zvolen, a ten druhý je být opět zvolen. Cokoliv dalšího je daleko za tím.
Pepa z Depa v tom nehraje žádnou roli. Je to bezejmený pěšák na šachovnici tím bezejmenější a menší, čím více moci se soustředuje ve spárech státu / EU / politiků.
Jednoho dne se probudí, a zjistí, že mu ta velká myEvropa vyjednala velmi výhodnou... válku, celní nebo jinou. Že nějakej jinej Pepa z Číny je najednou jeho nepřítel. Ach jak naivní je Pepova důvěra v dobrotivost psychopatů.
EU teď neudělala nic jiného, než že trikem obešla své vlastní zákony, aby mohla přesunout peníze z budoucnosti do současnosti. Je to doslova danění dětí - dětské daně. Loupež kolosálních rozměrů. Vykrádání budoucnosti.
To ale pan ekonom z rádia Z neříká. Jak moc jsou jeho slova patetická, tak moc jsou naivní a povrchní. Už už se vidí býti součástí něčeho velikého lidský život přesahujícího. To může být OK, nějakou transcendenci v životě chceme všichni. Ale ten ráj, který tam vidí, to není ráj.
Pepa z Depa si vše vysvětluje olidismem - floskulí, že vše je o lidech. Univerzální odpověď na všechno - dáme tam ty správné dobré lidi, a bude to. Vábnička Trumpa, Jaroše, a dalších povrchlivců.
Určitě ze sebe měl dobrý pocit. Je přeci tak uklidňující stát na té správné straně a nepochybovat... nepochybovat... nikdy za žádnou cenu nepochybovat.